Επιστροφή στα θρανία με ασφάλεια

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,αγαπητά μας παιδιά,

από τις 10 Μαΐου, μαθητές Νηπιαγωγείων, Δημοτικών και Γυμνασίων όλης της χώρας ξανά στα σχολεία με δωρεάν self-test για COVID-19. Από Τετάρτη 5/5, ξεκίνησε  η προμήθεια των τεστ από τα φαρμακεία.

Ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε αναλυτικές οδηγίες για το self-testing:

Οδηγίες

Διευκρίνηση:  Αν ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα εκτύπωσης της κάρτας, στις παραπάνω οδηγίες υπάρχει υπόδειγμα βεβαίωσης που μπορεί να συμπληρωθεί και να υπογραφεί χειρόγραφα από τον γονέα/κηδεμόνα σύμφωνα με αυτό.

Υπενθυμίζεται ότι η χρήση του self-test δρα συμπληρωματικά στα ήδη ισχύοντα μέτρα, που περιλαμβάνουν υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, διαφορετικά διαλείμματα για ομάδες μαθητών, σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες, χρήση αντισηπτικών, σχολαστικούς καθαρισμούς χώρων, τακτικούς αερισμούς χώρων, ειδικότερα τώρα που και ο καλός καιρός βοηθά, εξειδικευμένα μέτρα για προσαρμοσμένη λειτουργία κυλικείων, εργαστηρίων πληροφορικής, χρήσης μουσικών οργάνων κ.ά.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση επικοινωνείτε με τη διεύθυνση του σχολείου: Τηλ. 2410 236239

Ο διευθυντής του σχολείου

Μπαμπαλιούτας Δημήτρης