ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Αγαπητοί γονείς,

Η διαδικασία εγγραφών στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού αρχίζει την Τρίτη 1 Μαρτίου και ολοκληρώνεται στις 20 Μαρτίου 2022.

Στη σχολική χρονιά 2022-2023 εγγράφονται οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως και 31-12-2016.

Τα δικαιολογητικά εγγραφής που πρέπει να προσκομιστούν στο Σχολείο είναι τα παρακάτω:

1. Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο. [θα την παραλάβουμε ως Σχολείο από το Νηπιαγωγείο]

2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας [Α.Δ.Υ.Μ.], το οποίο θα παραλάβετε από το Νηπιαγωγείο στο οποίο φοιτά το παιδία σας.

3. Βιβλιάριο Υγείας, στο οποίο να φαίνεται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.

4. Αποδεικτικό στοιχείο [Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΔΕΥΑΛ], στο οποίο να φαίνεται η διεύθυνση του μαθητή/τριας.

5. Το Πιστοποιητικό Γέννησης δεν χρειάζεται να το προσκομίσετε, διότι θα αναζητηθεί μέσω του πληροφοριακού συστήματος Myschool

6. Αίτηση-Δήλωση για το Ολοήμερο θα παραλάβετε από το Σχολείο. Και φέτος μπορείτε να δηλώσετε τα παιδιά σας στο Ολοήμερο ελεύθερα χωρίς καμία προϋπόθεση.

7. Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από το ΚΕΣΥ ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη Δημόσια Υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Όσον αφορά στα συστεγαζόμενα Σχολεία όπως το 15ο και το 43ο , ισχύουν τα εξής: Οι μαθητές /τριες εγγράφονται δικαιωματικά στο Σχολείο στο οποίο ήδη φοιτούν αδέλφια τους. Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες, που δεν έχουν αδέλφια ήδη φοιτούντα σε ένα από τα δύο συστεγαζόμενα Σχολεία, εγγράφονται σε οποιοδήποτε από τα δύο Σχολεία και κατόπιν ακολουθεί κλήρωση για την κατανομή τους στο κάθε Σχολείο με βάση τον αριθμό μαθητών ανά Τάξη, έτσι ώστε να υπάρχει ισοκατανομή αυτών στα δύο Σχολεία.

Για τυχόν διευκρινίσεις, επικοινωνείτε με τις διευθύνσεις των Σχολείων στα τηλέφωνα: 2410236239 [15ο Δημοτικό] και 2419 281933 [43ο Δημοτικό]

Μπορείτε επίσης να εκτυπώσετε και να συμπληρώσετε  την υπευθυνη δήλωση για την εγγραφή καθώς και την αίτηση για το ολοήμερο για να τις προσκομίσετε στο σχολείο πατώντας εδώ.

Μπαμπαλιούτας Δημήτρης και Πουρνάρα Χρυσάνθη