Συμμετοχή στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής

Το σχολείο μας συμμετείχε στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής «Νίκη Γουλανδρή» που διοργάνωσε  το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας  με θέμα «Μια ωραία Πεταλούδα».

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 132 σχολεία απ’ όλη την επικράτεια με 2.136 συμμετοχές από όλες τις τάξεις της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και δόθηκαν 12 βραβεία.

Στο πλαίσιο του μαθήματος των εικαστικών, υπό την επίβλεψη και εργασία του εικαστικού του σχολείου μας Ηλία Ζημιανίτη, οι μαθητές ζωγράφισαν την πεταλούδα, την οποία παρατήρησαν είτε στη φύση, είτε στο διαδίκτυο είτε σε κάποιο βιβλίο.

Δύο από τους /τις μαθητές/τριες  του σχολείου μας, οι Περώνης Αθανάσιος ( Β2) και Γκαβάνα Ειρήνη – Σοφία ( Δ2), με τα όμορφα έργα τους  κέρδισαν το Α΄ βραβείο στον παραπάνω διαγωνισμό.

dgdg

sdd

Επίσης  τρεις από τους /τις μαθητές/τριες  του σχολείου μας, οι  Κτιστάκη Ιωάννα (Δ1) , Τσικούρα Ηλέκτρα (Γ1) και Χαϊνταρλή  Ζωή (Ε1) έλαβαν  τιμητικούς επαίνους του διαγωνισμού, με το σχολείο μας να γίνεται αποδέκτης συγχαρητηρίων από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή για τη συνολική εικόνα των μαθητών- μαθητριών του στον διαγωνισμό.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και  στις μαθήτριες που δικρίθηκαν στο διαγωνισμό και στο δάσκαλο των εικαστικών  Ηλία Ζημιανίτη.

Θερμά Συγχαρητήρια επίσης και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στη δράση!

Ο διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου