Ο Εσωτερικός Κανονισμός του σχολείου - Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς,

Το σχολείο είναι ο χώρος όπου οι μαθητές περνούν πολλές ώρες, μαθαίνουν, δημιουργούν, συνεργάζονται, παίζουν, χαίρονται αλλά αντιμετωπίζουν και δυσκολίες.

Οι κανόνες έχουν σκοπό να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις ώστε να πραγματοποιηθεί αποτελεσματικότερα η εκπαιδευτική διαδικασία και το σχολείο να λειτουργεί ως μια κοινότητα αγωγής.

Άφιξη

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία οι  διευθύντριες  και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων είναι υπεύθυνοι για την ασφάλεια των μαθητών ( 2368/Γ2/9 -1-2007 εγκύκλιος του ΥΠ.Π.Ε.Θ) .

Έτσι θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι:

•          Από την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου η άφιξη των μαθητών των  Δημοτικών Σχολείων  θα γίνεται από 7.55 π.μ. έως 8.10? π.μ..  Οι μαθητές θα πρέπει να φροντίζουν να είναι πέντε λεπτά τουλάχιστον πριν το χτύπημα το κουδουνιού και να παραμένουν στην αυλή του σχολείου.
  •         Η άφιξη των νηπίων θα γίνεται από 8.20? έως 8.30?. Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου θα εισέρχονται στο χώρο από τις 8.20? π.μ. έως 8.30π.μ. και όχι νωρίτερα.
  •          Το κουδούνι χτυπάει στις 8.10? π.μ.και η είσοδος κατά τη διάρκεια της προσευχής θα κλειδώνει με ευθύνη του δασκάλου εφημερίας.
  •           Οι ενήλικες ( γονείς και κηδεμόνες) που συνοδεύουν τα παιδιά τους το πρωί, αφού βεβαιωθούν ότι εισήλθαν στο προαύλιο, αποχωρούν .
  •          Μετά το πέρας της πρωινής συγκέντρωσης  οι μαθητές του Δημοτικού σχολείου εισέρχονται στις τάξεις και η πόρτα εισόδου ανοίγει με ευθύνη του σχολείου για την προσέλευση των νηπίων και τυχόν αργοπορημένων μαθητών ( 8.20? ? 8.30?)
  •          Η έγκαιρη  προσέλευση βοηθά στην εύρυθμή λειτουργία του σχολείου.
  •          Για λόγους ασφάλειας πριν την έναρξη των μαθημάτων κανένας μαθητής δεν μπαίνει στις αίθουσες διδασκαλίας.
  •          Ακόμη τονίζεται ότι δεν επιτρέπεται η είσοδος στο σχολικό χώρο ατόμων που δεν έχουν σχέση μ' αυτόν. Η είσοδος επιτρέπεται μόνο σε γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών, σε σχολικούς φορείς και μόνο μετά από άδεια της  Διεύθυνσης των  σχολείων
  •          Στους χώρους του κτιρίου και ιδιαίτερα στους ορόφους δεν επιτρέπεται η είσοδος σε κανέναν εκτός των εργαζομένων στο σχολείο εκπαιδευτικών, των φοιτούντων στο σχολείο μαθητών και του βοηθητικού προσωπικού του σχολείου.
  •          Κατά τη διάρκεια λειτουργίας των σχολείου οι πόρτες του προαυλίου παραμένουν κλειστές (2368/Γ2/9-1-07 εγκύκλιος ΥΠΕΠΘ). Ένα κάποιος γονέας/ κηδεμόνας πρέπει να επισκεφθεί το σχολείο, είτε έκτακτα είτε προγραμματισμένα, θα χρησιμοποιεί το θυροτηλέφωνο του αντίστοιχου σχολείου.
  •          Κανένας ενήλικας( γονέας ή κηδεμόνας) δεν επιτρέπεται  να επιπλήττει,  να τιμωρεί ή να νουθετεί παιδί στο χώρο του σχολείου. Για οποιοδήποτε θέμα προκύψει πρέπει να ενημερώνονται  ο δάσκαλος της τάξης ή η διευθύντρια  οι οποίοι και θα διευθετήσουν το θέμα.
  •          Γενικότερα κανένας ενήλικος δεν επιτρέπεται να βρίσκεται στο κτίριο ή στο προαύλιο του σχολείου χωρίς να έχει πάρει άδεια.
  •           Παρακαλούνται  οι γονείς/κηδεμόνες να διαβάζουν προσεκτικά όλες τις ανακοινώσεις που   μεταφέρουν οι μαθητές (ή αναρτώνται στην ιστοσελίδα των Σχολείων:

http://15dim-laris.lar.sch.gr/                           http://43dim-laris.lar.sch.gr/ για ενημερώνονται

για θέματα λειτουργίας του σχολείου.

Αποχώρηση από το σχολείο

• Οι μαθητές δε φεύγουν σε καμία περίπτωση πριν από τη λήξη των μαθημάτων χωρίς άδεια. Αν παρουσιαστεί ανάγκη αναχώρησης κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου (π.χ. ασθένεια) γίνεται πάντοτε με τη συνοδεία γονέα ή κηδεμόνα και φυσικά αφού ενημερωθεί γι? αυτό ο δάσκαλος της τάξης ή η  διευθύντρια.
  •  Η ευθύνη για την ασφάλεια των παιδιών μετά το ωράριο λειτουργίας ανήκει αποκλειστικά στο γονέα ή κηδεμόνα. Οι γονείς-κηδεμόνες είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν το ωράριο των παιδιών τους και να ενημερώνονται από τις ανακοινώσεις του σχολείου.
  • Οι μαθητές που συνοδεύονται καθημερινά κατά την αναχώρησή τους δε φεύγουν ποτέ από το σχολείο ασυνόδευτοι αν ο κηδεμόνας τους κάποια μέρα καθυστερήσει. Παραμένουν με ευθύνη των εκπαιδευτικών στο ολοήμερο μέχρι να έρθουν οι συνοδοί.
  • Οι ενήλικες που συνοδεύουν τους μαθητές κατά την αναχώρησή τους, τους περιμένουν έξω από το προαύλιο  του σχολείου και πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα για την παραλαβή τους.
  • Κατά τη φετινή σχολική χρονιά τα νήπια σχολάνε 13.00? και οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων 13.15΄καθημερινά.
  • Η πόρτα του σχολείου θα ανοίγει στις 12.55 για την αποχώρηση μόνο των νηπίων. Οι γονείς αποχωρούν από την αυλή μόλις παραλάβουν το νήπιο. Η παραμονή στο χώρο δημιουργεί προβλήματα στους μαθητές των δημοτικών που συνεχίζουν το μάθημα.
  • Παρακαλούνται  πολύ οι γονείς των μαθητών των δημοτικών να μην εισέρχονται στο χώρο του σχολείου  κατά το διάστημα αυτό.
  • Η  αποχώρηση των μαθητών των Δημοτικών θα γίνεται στις 13.15΄ καθημερινά.  Η πόρτα του σχολείου θα ανοίγει 13.15΄
  • Υπεύθυνοι για την ασφαλή αποχώρηση των μαθητών είναι οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν την τελευταία ώρα στο κάθε τμήμα και όχι οι εφημερεύοντες.
  •  Κάθε καθυστέρηση δημιουργεί κινδύνους για την ασφάλεια των μαθητών που ολοκληρώνουν το πρόγραμμά τους, αλλά και για όσους συνεχίζουν το μάθημα στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου.

Καλή σχολική χρονιά

Οι Διευθύντριες των Σχολείων                                      Οι προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων

Νατσα Σεβαστή         Πουρνάρα Χρυσάνθη                     Αμπελώμη Ματρώνη     Λάππα Αμαλία