Κτιριακές Υποδομές

Το κτίριο όπου στεγάζεται το 15ο Δημοτικό Σχολείο βρίσκεται επί της οδού Χατζοπούλου 1, και συστεγάζεται  με το 43ο Δ. Σχ. , το 19ο Νηπιαγωγείο και το 30ο Νηπιαγωγείο.
Το αρχικό κτίριο χτίστηκε το 1989. Έκτοτε όμως έγιναν προσθήκες ή αλλαγές  για να καλυφθούν οι ανάγκες σε αίθουσες λόγω του αυξημένου αριθμού μαθητών.

Διαθέσιμοι εσωτερικοί χώροι:

Το κτίριο  διαθέτει  30  αίθουσες διδασκαλίας για την κάλυψη αναγκών του και του συστεγαζόμενου 43ου Δημοτικού Σχολείου.

Στο ισόγειο υπάρχουν το γραφείο της Διευθύντριας, το γραφείο των εκπαιδευτικών( κοινό με τους εκπαιδευτικούς του 43ου Δ.Σχ.), αίθουσα συνεδριών της κοινωνικού λειτουργού και των μελών ΟΔΑΥ του σχολείου Επίσης, υπάρχει αίθουσα πληροφορικής, αίθουσα προβολών, αποθήκη, τουαλέτες μαθητών και δασκάλων και το κυλικείο.

Στον πρώτο όροφο υπάρχουν ένα εργαστήριο Φυσικής το οποίο χρησιμοποιείται και  για το μάθημα της πληροφορικής όταν οι ώρες των ΤΠΕ συμπίπτουν με το συστεγαζόμενο 43ο Δ.Σχ., και αίθουσα για το Τμήμα Ένταξης..

Το σχολείο διαθέτει ένα  Γυμναστήριο κοινό με το 43ο Δ. Σχ, το οποίο χρησιμοποιείται και σαν χώρος εκδηλώσεων και γιορτών.

Οι εσωτερικοί χώροι είναι φωτεινοί και καλαίσθητοι. Το σχολείο είναι φρεσκοβαμμένο. Χαρακτηρίζεται από τον φυσικό φωτισμό και εξαερισμό, ενώ δεν αντιμετωπίζει προβλήματα θέρμανσης ενόσω κάνει χρήση φυσικού αερίου.

Εξωτερικοί χώροι:

Ο αύλειος χώρος χρησιμοποιείται από τους μαθητές των 15ου και 43ου Δ. Σχ . Διαθέτει δυο γήπεδα μπάσκετ, ένα γήπεδο βόλεϊ και δυο τέρματα ποδοσφαίρου.

Υλικοτεχνική Υποδομή

Το εργαστήρι πληροφορικής είναι άρτια εξοπλισμένο με καινούριους Η/Υ , προβολέα, ηχεία αφού  εξοπλίστηκε πρόσφατα,

Το σχολείο διαθέτει επίσης έναν Η/Υ με όλο  τον απαραίτητο εξοπλισμό, ( προτζέκτορα, ηχεία κ.ά) στο εργαστήριο Φυσικής για τις ανάγκες του μαθήματος αλλά και για να καλύψει τις ανάγκες του μαθήματος ΤΠΕ όταν αυτές, σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα , συμπίπτουν με τις ώρες του 43ου Δ.Σχ

Διαθέτει ακόμη σε 6 αίθουσες κατάλληλο ηλεκτρονικο εξοπλισμό: Η/Υ, προτζέκτορες  και ηχεία, για να καλύψει εκπαιδευτικές ανάγκες των δασκάλων  στην τάξη. Υπάρχει Η/Υ στο Τμήμα Ένταξης που καλύπτει τις ανάγκες των μαθητών του τμήματος.

Το σχολείο διαθέτει ασύρματο δίκτυο.

Το 15ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας διαθέτει εκτυπωτές, Fax-εκτυπωτή, τέσσερα  φωτοτυπικά μηχανήματα τα οποία χρησιμοποιούνται και από το εκπαιδευτικό προσωπικό του 43ου Δ.Σχ., δυο τηλεφωνικές γραμμές εκ των οποίων η μια καλύπτει τις ανάγκες τηλεφωνικής επικοινωνίας και η άλλη τις ανάγκες σύνδεσης με το διαδίκτυο.

Τα οπτικοακουστικά μέσα διδασκαλίας( Cd players , τηλεοράσεις ,) θεωρούνται αρκετά. Υπάρχουν ακόμη τρεις υπολογιστές στο γραφείο της διευθύντριας για την κάλυψη μηχανογράφησης του σχολείου