Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2015

"Η εκπαίδευση στον στόχο ξανά"

27 Απριλίου- 3 Μαίου 2015

Κατεβάστε το υλικό της εκστρατείας ηλεκτρονικά!
Δείτε εδώ τις φωτογραφίες των σχολείων!

Το 2015, χρονιά εκπνοής των Αναπτυξιακών Στόχων της Χιλιετίας, έφτασε και πραγματικά έχει σημειωθεί αξιοθαύμαστη πρόοδος!

• Τα τελευταία 15 χρόνια 50 εκατομμύρια παιδιά που μέχρι τότε δεν πήγαιναν σχολείο έχουν γραφτεί στο Δημοτικό!
  • Ειδικά την περίοδο 2000 με 2008 η πρόοδος ήταν τόσο ταχεία ώστε εάν συνεχιζόταν όλα τα παιδιά θα μπορούσαν να πάνε σχολείο έως το 2015.
  • Πολλές χώρες έχουν πετύχει εξαιρετική πρόοδο προς την εκπαίδευση για όλους. Το Λάος, η Ρουάντα και το Βιετνάμ έχουν μειώσει τη σχολική τους διαρροή κατά τουλάχιστον 85% από το 2006.

Όμως

• 58 εκατομμύρια παιδιά ακόμα δεν πηγαίνουν Δημοτικό Σχολείο. Επιπλέον, 68 εκατομμύρια παιδιά δεν πηγαίνουν στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Αυτό μας  κάνει 126 εκατομμύρια, περίπου όσο ολόκληρο τον πληθυσμό της Ιαπωνίας.
  • 1 στα 4 παιδιά που γράφονται στο Δημοτικό Σχολείο στις φτωχότερες χώρες του κόσμου κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσουν πριν το ολοκληρώσουν.
  • 1 στα 3 παιδιά που βρίσκονται εκτός σχολείου έχει κάποια μορφή αναπηρίας.

Το 2015 είναι μια χρονιά ορόσημο που μπορεί να αλλάξει το μέλλον όλων των παιδιών. Το Σεπτέμβρη οι πολιτικοί αρχηγοί θα συναντηθούν στα Ηνωμένα Έθνη και καθώς οι Αναπτυξιακοί Στόχοι της Χιλιετίας εκπνέουν (MDGs), θα αποφασίσουν του νέους στόχους για τα επόμενα 15 χρόνια.

Η εκπαίδευση πρέπει να παραμείνει ψηλά στην ατζέντα της συνάντησης του Σεπτέμβρη και η συγκεκριμένη εκστρατεία θα βοηθήσει αυτό το στόχο.
  Έτσι γίναμε  και εμείς μέρος της εκστρατείας!

• Χρησιμοποιήσαμε το υποστηρικτικό υλικό της εκστρατείας .
  • Την εβδομάδα 27 Απριλίου- 3 Μαΐου αφιερώσαμε   χρόνο για να συζητήσουμε  στην τάξη τη θεματική, να κάνουμε  τις προτεινόμενες δραστηριότητες και να σας στείλουμε  τη δικές μας λέξεις που θα ταξιδέψουν!