Μονοπάτια της πέτρας και του δάσους στον Κίσσαβο

Οι μαθητές της  τάξης μας επισκεφτήκαν το ΚΠΕ Κισσάβου ?Ελασσόνας στην Αγιά για να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα : «Μονοπάτια της πέτρας και του δάσους στον Κίσσαβο». Στο πρώτο μέρος του προγράμματος οι ομάδες παρακολούθησαν πολυμεσικές εφαρμογές που τους εισήγαγαν στους σκοπούς του προγράμματος, δηλαδή στη γνωριμία με τη λαϊκή αρχιτεκτονική της περιοχής του Κισσάβου, με τα δάση του, καθώς και με αειφορικές πρακτικές των οικισμών του.

Έπειτα, οι ομάδες μετέβησαν στο Μεταξοχώρι, όπου ανέπτυξαν δραστηριότητες πεδίου, με σκοπό την παρατήρηση της αρμονικής συνύπαρξης οικισμών του ανθρώπου, φύσης και δασών. Οι ομάδες περπάτησαν στα καλντερίμια του χωριού και παρατήρησαν τη χρήση της πέτρας και του ξύλου. Η υλοποίηση όλων των προγραμμάτων κρίνεται πολύ ικανοποιητική και οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κατά τη συμμετοχή στην εκπαιδευτική διαδικασία.