Επίσκεψη στους Γόννους

Παρασκευή 8 Μαΐου 2015

Οι μαθητές των Δ1, Δ2,Δ3, Στ1 και ΣΤ2   του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Πινακοθήκη και το Λαογραφικό μουσείο των Γόννων συνοδευόμενοι από τους δασκάλους και τις δασκάλες τους.

Στην αρχή οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε όλες τις αίθουσες της Πινακοθήκης και παράλληλα απόλαυσαν τα έργα της τρέχουσας έκθεσης του Κλεάνθη Χατζηνίκου.

« Ψυχογραφίες που διέπονται από το φως. Μετρήσεις και σβησίματα. Φωνές, σιωπές, ευχαριστίες, βρισιές, πεσίματα και ανορθώσεις. Να συγχωρέσω, να συγχωρεθώ. Να παιδευτώ, να πορευτώ μέσα στην ελληνική παιδεία, στο πνεύμα που διέπει το λόγο και που καθορίζεται ζωή. Να συναντηθώ, να θεαθώ, να θεωθώ. Απ? αυτόν που καλείται δίκαιος, αγαθός και έλλην». Έτσι ορίζει τη δουλειά και τη σχέση του με την τέχνη ο Κλεάνθης Χατζηνίκος.

Την ξενάγηση έκανε με μοναδικό τρόπο η Αντιπρόεδρος του Συνδέσμου «Φίλων της Πινακοθήκης Γόννων», κ. Φλώρα Γουγουλιά. Την ευχαριστούμε θερμά.

Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγηθήκαν στο Λαογραφικό Μουσείο των Γόννων. Ο χώρος και τα εκθέματα ήταν εντυπωσιακά εκεί οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά   διάφορες συλλογές με πάνω από 7.000 αντικείμενα.

Το Λαογραφικό Μουσείο Γόννων ξεκίνησε την λειτουργία του τον Σεπτέμβριο του 2000. Βρίσκεται πολύ κοντά στην κεντρική πλατεία των Γόννων και στεγάζεται σε σπίτι του 1855, μια δωρεά του καθηγητή του Α.Π.Θ. Απ. Κοντογιάννη.
Το μουσείο παρουσιάζει συλλογές με αντικείμενα, σημαντικής αξίας και ιδιαιτέρου ενδιαφέροντος. Η παρουσίαση επικεντρώνεται στην καλλιέργεια της γης και τη μεταποίησης των προϊόντων, στην αγροτική κατοικία, στους ψαράδες του Πηνειού, Ιδιαίτερη ενότητα αποτελούν οι παραδοσιακές ενδυμασίες και οι φορεσιές των Θεσσαλών κτηνοτρόφων. Προθήκες με όπλα, νομίσματα, κοσμήματα, κεραμικά και κεντήματα εμπλουτίζουν την έκθεση. Οι συλλογές του Μουσείου αποτελούνται από αντικείμενα από κάθε υλικό, αντικείμενα σχετικά με τη γεωργία, την κτηνοτροφία, την αλιεία και με τεχνικές, όπως η υφαντική, η ραπτική, η κεντητική, η μεταλλοτεχνία, η ξυλοτεχνία, η κεραμική. Εμπλουτίζονται και οι συλλογές του και με αντικείμενα που εξυπηρετούσαν τις βασικές βιοτικές ανάγκες του ανθρώπου (διατροφή, στέγαση, ένδυση), αλλά και αντικείμενα που χρησιμοποιούνταν στο πλαίσιο της κοινωνικής και της πνευματικής ζωής του.
Η ξενάγηση έγινε από τον κύριο Καραβιδέ και από μαθητές του Γυμνασίου. Τους ευχαριστούμε θερμά.