Επίσκεψη στην Αθήνα

Την Παρασκευή 9 Ιουνίου οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα στα πλαίσια του προγράμματος επισκέψεων στη Βουλή των Ελλήνων.

Έγινε ξενάγηση στον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως και στο Μουσείο Ακροπόλεως από τους δασκάλους - συνοδούς των μαθητών και περιήγηση στην πανέμορφη Πλάκα.

Επίσης  οι μαθητές επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων, περιηγηθήκαν στις αίθουσες και παρακολούθησαν συνεδρίαση της Ολομέλειας. Παρακολούθησαν  και την παρουσίαση από την ξεναγό της Βουλής για το έργο και την προσφορά του Ιωάννη Καππαδίστρια στην εντυπωσιακή αίθουσα "Ελευθέριου Βενιζέλου".

Τέλος παρακολούθησαν την εντυπωσιακή αλλαγή φρουράς στο μνημείο του Άγνωστου στρατιώτη.